Trnavský divák možno nie je ten, čo sklamal...

Autor: Miroslav Trabalík | 30.3.2011 o 11:37 | (upravené 30.3.2011 o 18:59) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  446x

Vyhlásenia Vladimíra Weissa o tom ako reprezentácia potrebuje trnavského diváka zostali bez odozvy. Takmer päťtisíc fanúšikov reprezentácie pôsobilo v trnavskom kotli veľmi stratene. Príčiny takejto malej návštevy v tak futbalovom meste ako je Trnava sa hľadajú veľmi ťažko. Možno je za tým bojkot, možno utorkový krací deň. Avšak 90% mojich známých reagovalo na ceny vstupného asi takto: "Uuuh, to je dosť." Samozrejme, že boli aj take poznámky ako: "Aj tak nič nehrajú," alebo "Základ je zraneny, na koho sa budem pozerať?"

 

Trnava v utorok nepotvrdila povesť najfutbalovejšieho mesta na Slovenska. Prípravný, nasadením priateľský, futbalový zápas Slovenska s Dánskom si naživo pozrelo podľa oficiálnych zápisov len 4927 platiacich divákov. Prečo tak žalostne málo? Takýto počet divákov by dosiahli aj bratislavské pasienky alebo štadión šošonov v Žiline. Trnava sa tak zaradila do šedých čísiel návštevnosti prípravných zápasov. Môže byť pre to vysvetlenie? Skúsme ho nájsť.

Najväčším "zabijakom" návštevnosti vrcholných podujatí na Slovensku zostáva stále vstupné. Nebolo tomu tak ani v utorok. Predpredaj začal ako obvykle pár týždňov vopred a pokračoval aj priamo na mieste pred úvodným výkopom. Lenže cena vstupenky smrdela takmer každému a zákonite potom ohrňoval nos. Aj spoza brány na Štadióne Antona Malatinského je celkom dobrý výhľad na dianie na ihrisku, povedal by som, že najlepší na Slovensku. Tribúny za bránami štadióna disponujú veľkou kapacitou, preto nastavenie vstupného na desať eur bolo vysoké. Možno ak by stálo aspoň o tretinu menej, verím, že tribúny by zaplnilo viac fanúšikov. Severná bola z dvoch tretín zaplnená, ale južná možno nie ani z jednej pätiny a to nerátam sektor "hostí" celkom prázdny. Trnava je mestom študentov, tak prečo neponúknuť tieto miesta zľavnené aj pre nich, poprípade skupinovú cenu lístkov pre celú rodinu? Rovnako to bolo aj na dvoch "dlhších" tribúnach. Západná s prižmúreným okom zaplnená na jednu tretinu. Je odtiaľ lepší výhľad, ale hodný pätnásť eur nie. Východná tribúna s cenovým ohodnotením dvadsaťpäť eur paradoxne bola viac zaplnená ako jej protiľahlá časť štadióna. Možno to bude počtom čestných hosťov, novinárov a sponzorov. Bol to len priateľský zápas v jednom z našich "útulných" stánkov. Ak by cena bola čo i len o tretinu nižšia, tak návštevnosť by bola možno aj päťciferná. SFZ sa snaží vyhrabať z dlhov akokoľvek aj výškou vstupného na prípravné stretnutia. Trnava má divákov, ale ako sa zdalo nie bohatých alebo možno šetria na hokej.

Ak by sme neprihliadali na ceny vstupného, lákadlom do hľadiska by sa stali výkony reprezentačného mužstva. Mnoho potencionálnych divákov odradilo posledné vystúpenie v Andorre. Slovenské mužstvo sa z futbalovým trpaslíkom úplne vytrápilo a poteší len víťazstvo, ale nie výsledok. Najtesnejšia výhra 1:0 nás ako tak uchránila od ďalšej blamáže. Práve blamáž s luxemburskými úradníkmi odobrala reprezentácií pár fanúšikov. Nemôžeme zabudnúť na trpkú prehru v Arménsku, čo futbaloví odborníci predpokladali. Ak by sme Luxembursko porazili tak ako sa očakávalo a z Andorry si urobili trhací kalendár ľudia by boli zvedaví na náš národný "manšaft". Pozvánku futbalisti neurobili žiadnu.

U Slovákov je vypestovaný taký hlúpy zvyk. Nechodia sa pozerať na reprezentáciu ako na pýchu slovenského futbale, ale na jednotlivcov hrajúcich za ňu. Preto veľká maródka v radoch Vladimíra Weissa odradzovala mnoho fanúšikov. Kto by nebol zvedavý na Kucku, ktorý exceluje v Janove? Šestáka, ktorý strelil hetrik istanbulskému veľkoklubu? Alebo na miláčikov publika Weissa a Stocha? Všetci títo včera chýbali. Na opačnej strane nastúpili hráči Senice. Bývalý "bíli andel" Kopúnek. Aj títo mali prilákať viac ľudí na tribúny. Samozrejme "domáci" Marek Kaščák takisto. Jeho nominácia sa mi zdala skôr ako margetingový ťah pre trnavského fanúšika a mňa to, po vypadnutí Saparu, neprekvapilo. S vypadnutými menami na súpiske by bola reprezentácia určite atraktívnejšia a aj silnejšia. Uvedomme si však, že za "repre" hrá vždy to najlepšie, takmer, ale to je na inú debatu. Preto je sa vždy na čo pozrieť.

Nájdu sa aj ľudia, ktorí sa nechodia pozerať ani na náš výber, ale na výber súpera. Dánsko z tohto pohľadu by sa zdalo ako nie moc atraktívny sok. Na jeho súpiske nesvieti žiadne hviezdne meno. Súperov nevalcujú rad za radom. V prebiehajúcej kvalifikácií zatiaľ nepostupujú. Zdanie však môže klamať. Nicklas Bendtner je zakončovateľom Arsenalu Londýn, Simon Kjaer spoluhráč Petra Pekaríka vo Wolfsburgu, Polsen a Agger zas Martina Škrteľa v Liverpoole. Kapitán Denis Rommedahl v čase najväčšej slávy najrýchlejší futbalista na svete. Pre futbalových zanietencov sú toto zaujímavé mená. Kvalifikáciu majú rozohratú dobre spolu s Portugalskom sú na druhom mieste za Nórskom, kde uhrali remízu 1:1. Majstri Európy z ´92 vo Švédsku. Dánsko nás dôkladne preverilo. Ale stále je to "len" Dánsko, nenápadné mužstve bez hviezdy svetového formátu, ktoré v poslednom čase nie je pravidelným účastníkom záverečných turnajov, na ktorého bolo vstupné dosť drahé. Ešteže nemáme na zaplatenie atraktívnejšieho súpera, to by sa už hralo asi pred prázdnym publikom.

Keď to zhrnieme Trnava nemôže za celkovú návštevnosť, veď ponúkla príjemne počasie a dobrý výhľad takmer z každého miesta. Trnava má divákov, má futbalovú históriu, ale stále najpočetnejšie zastúpenie na štadiónoch má stredná vrstva, pre ktorú je desať eur veľa, ktorá neverí v zlepšenie situácie a ktorá aj si niečo zaplatí je náročná.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?